Prirodni lekovi za kašalj

Prirodni lekovi za kašalj

Blagodati prirodnih lekova za kašalj i prehlade ponekad su zadivljujuće. Sigurno je da nema osobe koja nije čula i probala barem neki od ovih narodnih recepata.

Suprotno popularnom verovanju, kašalj se javlja ne samo kod bolesti respiratornog sistema, već i kod oštećenja drugih organa. I teško možete pronaći barem jednu osobu na svetu koja nikada nije kašljala.

U bezazlenim sitacijama moguće je boriti se protiv kašlja prirodnim lekovima.

Narodni recepti za suv kašalj su verovatno i najpoznatiji medju njima. Suv kašalj je neprijatan simptom koji može biti praćen bolovima u grudima, problemima sa spavanjem i drugim tegobama. Provereni recepti iz arsenala tradicionalne medicine pomoći će vam da se nosite sa ovim problemom.

Recepti za suvi kašalj

Crna rotkva

Crna rotkva je odličan prirodni lek koji se već dugo koristi za lečenje suvog kašlja. Postoji mnogo recepata koji koriste ovo korenasto povrće, na primer, mešavinu soka od šargarepe i soka crne rotkve sa dodatkom meda. Pijte ovo piće tokom dana, 1 kašiku na sat. Ali najpopularniji recept je sirup od rotkve napravljen sa šećerom ili medom.

Koren sladića

Da biste napravili lek protiv kašlja od korena sladića, potrebno je da uzmete 1 kašiku iseckanog suvog korena sladića, sipate ga u bilo koju posudu od emajla, sipajte čašu ključale vode, a zatim tu smešu prokuvajte. Smanjite vatru i pustite da se sirup kuva oko 2 sata. Dobijeni sirup se procedi i pije pre obroka, po jedna kašika 4-5 puta dnevno.

Koren đumbira

Đumbir je odličan lek protiv kašlja koji pored toga i jača imuni sistem. Koren đumbira koristi se u brojnim receptima za kašalj, prehladu i grip. Možete koristiti, na primer, sledeći:

Da biste se rešili kašlja, uzmite 200-250 g granulisanog šećera i dodajte mu 1-2 kašičice korena đumbira naribanog na finoj rende. U dobijenu smešu se sipa mala količina vode i stavlja na vatru. Da biste sprečili sagorevanje šećera, potrebno je da ga zagrevate na laganoj vatri uz stalno mešanje. Čim se smeša pretvori u viskoznu masu, uklanja se sa šporeta. Dobijeni sirup se konzumira po 0,5 kašičice 2-3 puta dnevno.

Napomena! Ovaj recept je pogodan samo za lečenje odraslih osoba.

Koren belog sleza

U srazmeri 1:1 mešaju se koren belog sleza i podbel. Dobijena smeša se prelije čašom ključale vode i ostavi da odstoji 30 minuta. Infuzija se konzumira pola sata pre obroka, ½ šolje. Isti taj recept se može koristiti i za vlažni kašalj.

Crni luk

Crni luk je najlakši način za prirodno lečenje kašlja i prehlade udisanjem. Dovoljno je iseckati crni luk i udisati isparljive supstance koje on oslobađa. Sa lukom se pripremaju i lekoviti sirupi (koristeći šećer ili med), decokcije (češće u mleku), infuzije i tinkture. Dakle, crni luk je zaista veoma dobro prirodno sredstvo protiv kašlja.

Recepti za produktivni kašalj

Vlažni (produktivni) kašalj, za razliku od suvog, praćen je aktivnim izlučivanjem vlažnih sekreta iz bronhijalnih prolaza. Glavni zadatak u lečenju takvog kašlja je poboljšanje izlučivanja. Decokcije i infuzije lekovitog bilja olakšavaju ovaj proces.

Seme anisa

Dve kašike semena anisa pomešaju se sa 1 kašičicom meda i prstohvatom soli, dadaje se čaša vode i prokuva. Dobijeni napitak se filtrira i pije na svaka dva sata, po jedna kašika.

Med i maslinovo ulje

Pomiješajte maslinovo ulje i med u srazmeri 1:1. Uzimajte 1 kašičicu 3-4 puta dnevno.

Suvo grožđe sa sokom od luka

50 g suvog grožđa prelije se čašom ključale vode i ostavi na pola sata poklopljeno. Nakon toga se procedi i doda 3-4 kašike soka od crnog luka. Pije se polako u malim gutljajima. Najbolje je koristiti ovaj lek pre spavanja.

Smokve u mleku

Smokve se takodje upotrebljavaju kao prirodni lek za kašalj, najbolje u kombinaciji sa mlekom. Na ovaj način može se pripremiti veoma ukusan lek za efikasnu borbu protiv vlažnog kašlja. U mleko dodajte 2-3 smokve i držite na laganoj vatri 20 minuta. Dobijeni proizvod se konzumira topao ili vruć 2-3 puta dnevno, nakon obroka.